O FILMU
Útěk do Berlína je dokumentární film o jednom z největších příběhů studené války, kdy se skupina pěti mladých mužů rozhodla se zbraní v ruce opustit tehdejší komunistické Československo, aby se zapojila do bojů v tehdy očekávané válce mezi Západem a Východem.
Psal se rok 1953 a my dnes prostřednictvím posledních pamětníků sledujeme 30 denní dramatickou cestu do Západního Berlína a následné osudové události, které se staly jejím blízkým doma.
Příběh bratří Mašínů jde zpátky na území dvou států, které už na mapě nenajdete – místy děje jsou Československo a Východní Německo, jeho údobím raná padesátá léta.
Svět rozpalují vášně studené války. Barvou dne je rudá, odstíny morálky jsou šedé a v příběhu vystupuje 25,000 statistů pročesávající pošmourné bažiny na jih od Berlína. Jsou jimi celá armáda německých milicionářů a sovětských vojáků.
Pátrají po „ozbrojeném gangu teroristických banditů“... V hlavních rolích je pětice mladých mužů, z nichž jen dva se pravidelně holí.
Vedou je dva bratři: třiadvacetiletý Radek Mašín je studentem Vysokého učení technického, jedenadvacetiletý Josef Mašín je tanečníkem.
Dějové obrysy dokumentárního filmu napsal život sám a příběh sám zůstává velice aktuálním. Odbojová skupina bratří Mašínových cloumá českým i německým veřejným míněním ještě dnes.
Mašínové byli tehdy teprve náctiletí mladíci, když začátkem padesátých let vyhlásili svou válku československému stalinismu, a jejich činy od té doby rozdělují českou veřejnost – byli Mašínové moderní hrdinové tím, že se postavili totalitární tyranii, anebo šlo o zbrklé mladíky, kteří svými vražednými počiny nedokázali vůbec nic?